RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Moterų istorijos (I). Kai vaisiumi rūpinamasi moters gyvybės sąskaita

Moters iš Lenkijos istorija

25 metų nėščia moteris susirgo. Ji verkė iš skausmo. Gydytojai neatliko tyrimų, nes tai galėjo sukelti persiledimą.

Basia ir jos sužadėtinis buvo iš Pilos. Ji baigė teisės studijas, o jis – ekonomikos. Susipažino darbe, planavo susituokti. Kai Basia pastojo, pora nusipirko didesnį butą. Tada ir prasidėjo problemos. Basia jautė pilvo skausmus. Pilos gydytojai diagnozavo išopėjusią arba įsisenėjusią storosios žarnos infekciją, bet priežastis buvo nežinoma.

Basią nuvežė į gastroenterologijos kliniką Poznanėje. „Gydytojai nuolat kalbėjo apie galimybes išsaugoti nėštumą“, sako Basios motina. „Apie savo dukters būklę negalėjau nieko (daug) sužinoti.“

Skausmas buvo nepakeliamas, mergina rėkė ir prašė skausmą malšinančių vaistų. Jai davė tik paracetamolio „geriausiems vaiko interesams išsaugoti“. Po trijų savaičių Basią išleido iš ligoninės. Namuose buvo išbuvusi tik savaitę, kai pradėjo skaudėti išangę. Diagnozė – pūlinys. Jį pašalino poznaniu ir, žaizdai ne visai užgijus, Basia buvo išrašyta iš ligoninės namo.

Antrą dieną po išrašymo jai vėl pradėjo skaudėti ir greitoji nuvežė merginą į ligoninę. „Pilos ligoninėje man pasakė: „Jūsų duktė per daug galvoja apie save ir per mažai apie savo nėštumą“, pasakoja Basios motina. „Tada nusprendžiau pakeisti gydytojus. Radau Basiai lovą Medicinos akademijos Pirogovos ligoninėje Lodzėje.“ Ten Basia rūpinosi proktologas Jaroslavas Cywiñski, kuris rado augantį pūlinį ir fistulę – žaizdą kūno paviršiuje, pro kurią sunkėsi pūliai.

„Aš jį maldavau: „Prašau, išgelbėk mano vaiką, niekas nežino, kas jai yra. Prašau, ištirk ją!“, pasakoja Basios motina. Gydytojas planavo atlikti endoskopiją, kuri gali sukelti persileidimą, bet galiausiai nusprendė jos nedaryti, paaiškino: „Mano sąžinė neleidžia man to daryti.“

Po kelių dienų Basios būklė pablogėjo. Galiausiai ją karščiuojančią nuvežė į operacinę. Vaisius jau buvo negyvas. Pūlinys pašalintas, bet infekcija jau apėmusi visą Basios kūną. Prasidėjęs kraujo užkrėtimas. Per kitas tris savaites jai atlikta daug operacijų, bet nesėkmingai. Basia mirė 2004 m. rugsėjo 29 d.

Profesorė Grarzyna Rydzewska, nacionalinė konsultantė gastroenterologijos klausimais: „Šiuo atveju padaryta esminė klaida. Kai buvo rastas pūlinys ir fistulė, būtinai reikėjo atlikti endoskopiją. Tai būtų leidę rasti infekcijos priežastį ir šią būtų buvę galima operuojant pašalinti. Nežinia, ar būtų buvę įmanoma išsaugoti nėštumą, bet reikėjo rizikuoti.“

Norėjome dėl Basios mirties pakalbinti gydytoją Cywiñski. „Jokiu būdu neketinu kalbėti šia tema. Nelieskite šios problemos“, pasakė jis ir nuėjo. Lodzės prokuratūra pradėjo tyrimą dėl netyčinio žmogaus nužudymo. „Renkame medicininius dokumentus. Greitai susipažinsime su ekspertizės rezultatais dėl medicininės klaidos“, teigė Krzysztofas Kopania, prokuratūros atstovas.

(Tomasz Michalowicza, „Kai vaisiumi rūpinamasi motinos gyvybės sąskaita“, laikraštis Wyborcza Gazette, 02 05 2005, ištrauka)

Šaltinis: http://www.nkmi.lt/index.php/pageid/586/articlepage/0/articleid/52

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on January 6, 2014 by in Mūsų balsai.
%d bloggers like this: