RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Moterų istorijos (III). Visuomenės dorovė ir abortas

Moters pasakojimo motyvais 

Moters reprodukcinė sveikata priklauso ne tik nuo jos atsakomybės jausmo ir požiūrio į sveikatą, bet ir nuo šiandieninės visuomenės ir vyriausybės griežtų nuostatų, kurios dažnai pereina į negailestingą elgesį, akivaizdžiai ignoruojantį pažeidžiamų moterų teises. Tai glaudi sąsaja, kuri neleidžia moteriai išlaikyti savo teisių ir privatumo.

Moteris atsiduria aklavietėje,  iškilus ypač svarbiai jos gyvenime dilemai: ar palikti įsčiose bręstantį vaisių, ar darytis abortą. Du kraštutinumai, iš kurių moteris turi pasirinkti palankiausią. Tačiau šį pasirinkimą dar labiau apsunkina mūsų visuomenės kategoriškas ir negatyvus požiūris į abortą.

Abortas – tema, apie kurią niekas garsiai nekalba. Nors abortas dabar legalus, viešai nepriimtinas. Dar daugiau, niekur viešai – internete ar kituose šaltiniuose – neįmanoma rasti informacijos apie aborto paslaugą ir įkainį. Tai patvirtina ir mano nemaloni patirtis, kuomet, nusprendusi pasidaryti abortą, turėjau išsamiai išsiaiškinti apie aborto paslaugą. Buvo sunku, nes, visų pirma, niekur neradau informacijos, kiek kainuoja ši paslauga. Atsidariusi Sveikatos ministerijos interneto svetainę, bandžiau susirasti įstatymiškai patvirtintą aborto kainą. Mano pastangos buvo bergždžios. Bet svetainėje susiradau nemokamą telefono liniją, kuria teikiama visa sveikatos informacija.

Paskambinau, tačiau atsakymas tiesiog apstulbino: „Informacijos neteikiame. Kiekviena gydymo įstaiga pati reglamentuoja kainą, kurios dydis priklauso nuo naujausios naudojamos technologijos, atlikimo kokybės.“ Akivaizdu, informacijos negavau. Nusivylusi ir išsigandusi, kad kokybiškas abortas man bus neįkandamas, bandžiau paskambinti į viešąsias įstaigas.

Pasirinkau Vilniaus gimdymo namus, akušerijos skyrių. Čia dar labiau likau nustebinta atsiliepusio žmogaus bendravimo stiliumi. Iš pradžių įtariai kalbėdamas, bandė iš manęs išgauti, kam man reikalinga aborto kaina. Galiausiai asmuo pasakė apytikslę kainą, 115 LT. Paprašytas pasakyti dar tiksliau, sutriko, pasakė nežinąs ir vėl įtariai teiravosi, kam man ši informacija reikalinga. Galiausiai manęs paprašė skambinti kitos dienos ryte tam, kad galėtų detaliai atsakyti į klausimą. Pasijutau kaip nusikaltimą atliekantis žmogus, prašantis nelegaliai atlikti paslaugą. Kitą kartą jau į tą įstaigą nebeskambinau, nes gydytojo baimingumas ir įtarumas negarantavo kokybiškos konsultacijos aborto klausimu.

Vėliau rimtas išmėginimas manęs laukė Vilniaus miesto Naujininkų poliklinikoje, ginekologijos kabinete. Nelengva buvo čia. Gydytoja, matydama, kad esu ne pirmos jaunystės ir ikšiolei neturiu vaiko, labai nustebo dėl mano pasirinkimo nutraukti nėštumą ir ėmėsi visų galimų priemonių mane įtikinti, kad nėštumą pasilikčiau ir gimdyčiau kūdikį. Bandžiau argumentuoti savo pasirinkimą, aiškinau, kad esu visiškai viena, be vyro, gaunu labai mažas pajamas, neturiu pastovios gyvenamosios vietos ir kad galiausiai noriu, kad vaikas augtų pilnoje šeimoje. Tačiau jos įkalbinėjimo įkarštis vis didėjo, pabiro įvairūs nemalonūs klausimai, kaip pavyzdžiui: „Gal tas vyras koks debilas? O gal alkoholikas?“, o vėliau prirėmė mane teiginiais: „Visos jūsų padėties moterys gimdo“, „Jūs esate nejauna, ir gal nebus daugiau galimybių susilaukti vaiko“, „Vaikas – džiaugsmas senatvėje, juk jūs esate visiškai viena“. Neatlaikiau, apsiverkiau ir laikinai pasidaviau jos įtakai. Sutikau pagalvoti dar vieną savaitę, nors žinojau, kad savo sprendimo nekeisiu.

Kai vėl grįžau pas gydytoją, buvau tvirtai nusprendusi darytis abortą, nors gydytoja ir įkalbinėtų. Šįkart gydytoja nieko nesakė… Kadangi vaisius buvo keletos savaičių, tai gydytoja mane nukreipė į Vilniaus gimdymo namus, kur anksčiau skambinau. Gavusi siuntimą ir atlikusi visus tyrimus, žengiau lemtingą žingsnį. Viskas praėjo sklandžiai, net, rodos, akimirksniu… Ir vakare, apsvaigusi nuo narkozės, išėjau iš ligoninės.

Dabar galiu pasakyti viena, kad šių dienų moteris privalo turėti teisę, nepriklausomai nuo kitų žmonių įsitikinimų, rūpintis savo sveikata ir pati priimti apgalvotus sprendimus, nejausdama gėdos ar kaltės jausmo. Ji taip pat turi turėti teisę į visą sveikatos informaciją. Tačiau Lietuvoje šios moterų teisės akivaizdžiai pažeidžiamos ir ignoruojamos…

Europos Žmogaus teisių teismas Strasbūre išnagrinėjęs 2007m. kovo 20 d. tragišką Lenkijos moters, norėjusios nutraukti nėštumą istoriją, pareiškė, kad ten, kur abortas yra legalus, jis turi būti prieinamas moterims, kad moterys galėtų juo pasinaudoti. Europos Žmogaus teisių teismas nurodė, kad šalių vyriausybės turi užtikrinti moterims prieinamą aborto paslaugą.

2008

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on January 9, 2014 by in Žiniasklaida apie teisę į abortą.
%d bloggers like this: