RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Kodėl nėštumo nutraukimas turi būti legalus?

1. Legalus nėštumo nutraukimas išsaugo moters gyvybę.

Nėštumo nutraukimo uždraudimas nesumažina nėštumo nutraukimo poreikio, tik priverčia moterį ieškoti neteisėtų nėštumo nutraukimo būdų, kurie yra nesaugūs ir kelia grėsmę moters sveikatai ir gyvybei.

Kasmet pasaulyje nėštumo nutraukimas atliekamas apie 21.6 mln. moterų, iš jų apie 47 000 tūkst. miršta dėl nesaugaus nėštumo nutraukimo komplikacijų.

2. Kai nėštumo nutraukimas yra legalus, pavojus moters sveikatai yra mažesnis.

Uždraudus nėštumo nutraukimą, moteris yra priversta pasirinkti nelegalų ir dažniausiai nesaugų nėštumo nutraukimą. Nesaugus nėštumo nutraukimas gali lemti sunkius sveikatos sutrikimus, įskaitant gimdos pradūrimą, gimdos kaklelio sužeidimą, reprodukcinių takų uždegimą, nevaisingumą.

Legalus nėštumo nutraukimas padeda apsaugoti moters sveikatą. Kai nėštumo nutraukimą atlieka kvalifikuotas specialistas sveikatos priežiūros įstaigoje, operacija yra viena saugiausių. Net keli nėštumo nutraukimai gali būti nutraukti be komplikacijų. Ilgalaikės nėštumo nutraukimo komplikacijos yra labai retos.

3. Moteris turi teisę pati spręsti dėl savo reprodukcinio gyvenimo.

Moteris turi teisę savarankiškai nuspręsti, kiek, kada ir kaip dažnai turėti vaikų ir ar iš viso jų turėti. Besilaukianti moteris gali kreiptis patarimo į sveikatos priežiūros specialistus, šeimą ar draugus, tačiau galutinį sprendimą, nutraukti nėštumą ar ne, turi priimti pati.

Uždrausdama nėštumo nutraukimą, šalies valdžia sprendžia už moterį, t. y. atima moters sprendimo priėmimo galią, sumenkina moters gebėjimą priimti apgalvotą sprendimą dėl savo kūno ir gyvenimo, priverčia moterį nešioti nėštumą ir gimdyti, net jei vaikelis nelaukiamas.

4. Kai nėštumo nutraukimas yra legalus, gerbiamas moters privatumas.

Nėštumo nutraukimas yra privataus gyvenimo klausimas. Uždrausdama nėštumo nutraukimą šalies valdžia kišasi į moters asmeninį gyvenimą.

5. Nėštumo nutraukimo uždraudimas diskriminuoja skurdžiai gyvenančias moteris.

Šalyse, kur nėštumo nutraukimas yra uždraustas, saugus nėštumo nutraukimas dažnai tampa turtingų moterų privilegija. Turtingos moterys gali nuvykti nėštumo nutraukimo į kitą šalį ar kreiptis į savo šalies sveikatos specialistus, kurie saugiai, bet nelegaliai ir brangiai atliks nėštumo nutraukimą. Neturtingos moterys, norinčios nėštumo nutraukimo, dažniausiai yra priverstos kreiptis į asmenis, neturinčius kvalifikacijos atlikti nėštumo nutraukimą, arba bando nutraukti nėštumą pačios, ir tai dažniausiai sukelia rimtą pavojų jų sveikatai ir gyvybei.

6. Paauglės neturi būti verčiamos išnešioti nėštumą.

Lietuvoje paauglių abortai sudaro 8-9 proc. visų abortų, gimdymai – apie 6 proc. visų gimdymų. Uždraudus nėštumo nutraukimą paauglės būtų priverstos nėštumą išnešioti. Kadangi paauglės organizmas yra nevisiškai subrendęs, mirties tikimybė per nėštumą ar gimdymą yra dvigubai didesnė nei vyresnei moteriai. Mergaičių iki 15 m. mirties tikimybė yra didesnė net penkis kartus. Nėštumas ir gimdymas paauglei mergaitei gal sukelti rimtus sveikatos sutrikimus – kraujavimą, mažakraujystę, prataką. Tapusios jaunomis mamomis paauglės turi mažiau galimybių siekti išsilavinimo, įgyti profesiją, dažniau yra priklausomos nuo sutuoktinio ar partnerio, šeimos ar valstybės paramos.

7. Kiekvienas vaikas turi būti norimas ir laukiamas.

Jei moteris yra verčiama išnešioti neplanuotą nėštumą, gimsta nelauktas vaikas. Nelauktu vaiku dažnai nesirūpinama arba jis paliekamas, kartais nužudomas vos gimęs. Vaikui reikia meilės ir šeimos, kuri jo lauktų, juo rūpintųsi.

8. Legalus ir saugus nėštumo nutraukimas taupo valstybės lėšas.

Nesaugaus nėštumo nutraukimo komplikacijų gydymas reikalauja didelių finansinių išteklių dešimt kartų didesnių nei saugaus nėštumo nutraukimo kaštai. Kai kuriose šalyse nėštumo nutraukimo komplikacijų gydymui išleidžiama beveik 50 proc. nėščiųjų ir gimdyvių priežiūrai skirto biudžeto.

Norint mažinti nėštumo nutraukimų skaičių, reikia ne uždrausti abortą, o imtis priemonių neplanuoto nėštumo prevencijai: diegti lytinį švietimą, teikti šeimos planavimo paslaugas, didinti kontracepcijos priemonių prieinamumą ir vartojimą. Šios priemonės padeda moteriai kontroliuoti savo gyvenimą, apsaugoti savo sveikatą bei pasinaudoti savo žmogaus teisėmis, o valstybei – mažinti nėštumo nutraukimų skaičių, išvengti didelių žmogiškųjų, socialinių ir finansinių kaštų bei užtikrinti moterų teises.

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on February 4, 2014 by in Mūsų balsai.
%d bloggers like this: