RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Kodėl sukurtas šis puslapis?

abortas2Nors kasdien naudojamės daugybe žmogaus teisių, retai susimąstome, kad kas nors galėtų kėsintis jas suvaržyti. Šiandien yra reali tikimybė, kad kelios ypač svarbios teisės – t. y. moters pasirinkimo teisė gimdyti ar ne, moters teisė apsispręsti dėl nėštumo nutraukimo, teisė į kūno vientisumą, teisė į privataus šeimos gyvenimo neliečiamumą – bus grubiai pažeistos ir suvaržytos. Seimas projekto pateikimo metu yra pritaręs abortų draudimo įstatymo projektui, jam pritarė ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas. Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas bus svarstomas Seime pavasario sesijoje.

Kviečiame visus prisijungti prie Lietuvos piliečių iniciatyvos Už moters apsisprendimo laisvę – už teisę į saugų ir legalų abortą. Abortų Lietuvoje nuolatos ir kryptingai mažėja. Tam, kad jų būtų dar mažiau, reikalingos nuoseklios prevencinės priemonės (lytinis švietimas, prieinama kontracepcija, palankios socialinės ir materialinės aplinkos kūrimas). Valstybės užtikrinama teisė į nepageidaujamo nėštumo nutraukimą privalo išlikti, kad esant būtinybei moteris turėtų galimybę į saugų ir legalų abortą, kad nebūtų smerkiama, persekiojama, nerizikuotų savo gyvybe ir sveikata, ieškodama kitų nelegalių būdų nutraukti nėštumą.

KAS NUTIKS, JEI LIETUVOJE SEIMAS UŽDRAUS ABORTUS?

 • Bus suvaržytos ir paneigtos moterų teisės į privatumą, šeimos gyvenimą, nėštumo nutraukimą. Moterų sprendimai, norai ir galimybės išauginti vaikus niekam nebus įdomios, nes jų privatūs gyvenimai taps nebe jų pačių, o valdžios reikalas. Tai – moters orumo, savarankiškumo, autonomijos ir sprendimo laisvės pažeidimas.

 • Kaip liudija kitų šalių pavyzdžiai, išaugs nelegalių abortų, savęs žalojimosi atvejų skaičius. Tai reiškia, kad moterys vis tiek darysis abortus, tačiau jie bus atliekami nelegaliai, nesaugiai, nesilaikant medicininių normų.

 • Nelegalūs abortai sukels grėsmę moterų sveikatai ir gyvybei, nes niekas negalės reguliuoti ir užtikrinti aborto saugumo reikalavimų, abortą atliekančio mediko kvalifikacijos ir pan.

 • Suklestės abortų turizmas – Lietuvos gyventojoms teks vykti į kitas šalis, kuriose abortai legalūs. Tačiau čia irgi kyla grėsmė moterų sveikatai ir gyvybei, nes jos priverstos iškęsti sunkius emocinius ir psichinius išgyvenimus, nesaugumą, tinkamos priežiūros stoką, finansinius sunkumus keliaujant aborto tikslais į kitas šalis.

 • Moterys negalės nutraukti nėštumo net vaisiaus apsigimimo ar paveldimos ligos atveju. Tai pasmerks moteris ne tik sudėtingiems emociniams išgyvenimams, pablogėjusios psichinės sveikatos grėsmei, bet ir ilgalaikiams socialiniams sunkumams. Nes tokių vaikų globa reikalauja ypatingos, specialios priežiūros, ilgalaikio rūpesčio, nuolatinės medicininės priežiūros ir gydymo, stabilių finansinių išteklių ir psichinės ištvermės.

 • Padidės vaikų globos įstaigose paliekamų naujagimių skaičius, nes ženkli dalis priverstinai gimdysiančių moterų, gyvenančių prastomis materialinėmis sąlygomis, neturės galimybių išlaikyti savo vaikus, o kitai daliai moterų tai taps vienintele išeitimi susilaukus nepageidaujamo vaiko.

KAIP GALI PRISIDĖTI, KAD ABORTAI NEBŪTŲ UŽDRAUSTI?

 • Ateik į mitingą, kuriame reikalausime gerbti moterų apsisprendimo laisvę ir nepritarti abortų draudimo įstatymui Seime. Ateidamas (-a) atsinešk savo pasigamintą plakatą – taip tavo žinutė bus labiau pastebima. (Tikslus mitingo laikas dar bus paskelbtas šiame bloge.)

 • Dalinkis informacija – informuok apie mitingą ir ketinimą uždrausti abortus savo draugus, giminaičius, bendraminčius, bendradarbius, bendraklasius, savo akademinę bendruomenę, studentų atstovybę, organizaciją, profesinę sąjungą. Dalinkis mūsų straipsniais, pasisakyk prieš abortų draudimą socialiniuose tinkluose.

 • Informuok politikus apie savo poziciją – parašyk savo pasirinktiems politikams el. laišką, kuriame glaustai išdėstyk argumentus, paskatindamas balsuoti PRIEŠ abortų draudimo projektą. Tą labai lengvai ir greitai gali padaryti čia.

 • Pasirašyk peticiją „Už moterų teisę kontroliuoti savo pačių kūnus“, kuri bus įteikta valdžioms atstovams prieš projekto svarstymą Seime. Nepamiršk pasidalinti ja su kitais!

Pavasarį prie Seimo organizuosime mitingą. Nenorime, jog Lietuvos piliečių teisės būtų siaurinamos, pasisakysime už teisę pasirinkti saugų ir legalų abortą.

Saugus ir legalus abortas yra teisė, o ne kriminalinis nusikaltimas!

Advertisements

8 comments on “Kodėl sukurtas šis puslapis?

 1. Taip Yra
  February 5, 2014

  Šiame staripsnyje labai jau daug kalbama apie ”laisvę rinktis” ir ”teises”, tačiau nepažvelgiama į realią situaciją, jog galėjusios būti mamomis moterys, nutraukusios vaisiaus gyvybę daugeliu atvejų suserga neurozėm, neretai ir pačios nusižudo. O likusiom gyvom dažniausiai lieka kaltės jausmas visam gyvenimui.

  • rutazaliojimitingas
   February 5, 2014

   Rekomenduojam šitą tekstą: https://priesabortudraudima.wordpress.com/2014/02/05/abortu-draudimas-del-gerio-galima-ir-pameluoti/ Čia plačiau sužinosit apie išgalvotąjį “poabortinį sindromą”.

   • Menkė
    February 6, 2014

    Norėjau jūsų paklausti, ar jūs manote, kad aborto padarymas (t.y., kai vaisius yra ,,išvalomas”) yra toks reiškinys, po kurio nėra jokios pasėkmės (nei fizinės nei psichologinės) merginai? 🙂 Tik tiek tenoriu sužinoti. Ačiū 🙂

  • rutazaliojimitingas
   February 18, 2014

   Prašom paskaitykite šią nuorodą: https://priesabortudraudima.wordpress.com/2014/02/05/abortu-draudimas-del-gerio-galima-ir-pameluoti/

   Citata iš nuorodos:
   „C. Coleman išvados buvo kelissyk sukritikuotos tame pačiame Britų psichiatrijos žurnale ir galiausiai net jo redaktorius pareiškė, kad mokslininkės analizė nepagrindžia jos skelbiamų išvadų. C. Coleman vėliau teko pripažinti, kad ji įskaičiavo visus psichinius sutrikimus, nepriklausomai nuo to, ar jie atsirado prieš abortą, ar po jo. Paprastai tariant, jei nuo narkotikų priklausoma ar į savižudybę linkusi moteris pastojo ir pasidarė abortą, tai įskaičiuota kaip įrodymas, kad abortas gali paskatinti narkotikų vartojimą ar suicidines mintis.“

  • rutazaliojimitingas
   May 29, 2016

   Kadangi labai neigiamas visuomenės požiūris abortų atžvilgiu, kadangi vyskupai daro įtaką sveikatos politikai, tai daugeliu atvejų ir veikia moteris, tas moralizavimas, iš jo ir kyla kaltės jausmas…

 2. Kristina
  February 6, 2014

  Pirma: terminas neurozė buvo labai bendras terminas, naudotas Froido ir atmestas mazdaug 1970 metais, tad komentuotojas/-a nelabai supra.ta, ką šneka. Antra, taip, abortas nėra lengvas sprendimas, todėl moterys jo nepriima lengvabūdiškai, ir, žinoma, kai kurias kankina kaltės jausmas. Dėl šios priežasties turėtume sutelkti dėmesį į moterų ir mergaičių auklėjimą, kad jos nesijaustų kaltos sakydamos „ne” nesaugiam seksui. Daug moterų nusižudo, ir tai yra liūdnas faktas, tačiau smurtas namuose, priverstinis seksas ir teisių neturėjimas į savo kūną yra žymesni savižudybės faktoriai.

  • Taip Yra
   February 24, 2014

   Taip, Kristina, angliškose šalyse šiuolaikinėje psichologijoje šis terminas (neurozė) formaliai nebenaudojamas. Bet manau protingi žmonės suprato, kas buvo parašyta, nes šis terminas plačiai naudojamas Lietuvoje ir Jūsų žiniai, Kristina, šis terminas (neurozė) apibūdina dvasinės pusiausvyros sutrikimus, kurie sukelia stresą, susierzinimą.

   Cituoju Kristiną: ”…smurtas namuose, priverstinis seksas ir teisių neturėjimas į savo kūną yra žymesni savižudybės faktoriai…” BET abortas to neišsprendžia, o dar pablogina situaciją.

   Ir taip, Kristina, mes turėtume sutelkti dėmesį į moterų ir mergaičių auklėjimą, kad jos susilaikytų nuo nesaugaus sekso, nes tik taip galėsime sumažinti abortų skaičių ir savižudybių skaičių.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on February 5, 2014 by in Mūsų balsai.
%d bloggers like this: