RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Teisininkai: siūlomas abortų draudimas ribotų moters teisę į privatų gyvenimą

BNS, DELFI

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) įregistruotą abortus uždraudžiančio įstatymo projektą įvertinę Seimo kanceliarijos Teisės departamento teisininkai sako, jog kyla klausimas dėl tokio siūlymo atitikimo tarptautinėms konvencijoms.

Projekto išvadoje teisininkai pažymi, jog Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija gina kiekvieno asmens teisę į gyvybę, tačiau nekalba apie pradėtos gyvybės teisę į gyvenimą.

Tuo tarpu moters apsisprendimo teisė nutraukti nėštumą ar jo nenutraukti siejama ir su Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 3 bei 7 straipsniais, įtvirtinančiais kiekvieno asmens teisę į jo fizinio vientisumo gerbimą bei teisę į privataus gyvenimo pagarbą.

“Konvencijos straipsnio, įtvirtinančio teisę į gyvybę, taikymo praktika rodo, kad gyvybė yra ginama būtent nuo gimimo momento, kadangi šis klausimas yra tiesiogiai susijęs su nėštumo nutraukimo teisėtumo problema. Todėl svarstytina, ar projekto nuostatos atitiktų konvencijos taikymo praktiką bei Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos straipsnių nuostatas, kadangi nepaliktų moteriai tinkamos apsisprendimo teisės”, – rašoma projekto išvadoje.

Seimo teisininkai išvadoje svarsto ir dėl LLRA pasiūlymo atitikimo Lietuvos Konstitucijai, tačiau tiesiogiai prieštaravimo nenurodo. Teisininkai pažymi, kad Konstitucija užtikrina žmogaus privataus gyvenimo neliečiamumą, ir riboti žmogaus teisę į privatumą galima tik siekiant apginti kitas konstitucines vertybes, kitų asmenų teises ir laisves.

“Tuo tarpu siūlomu reglamentavimu įstatymų leidėjas siūlo apriboti asmenų teisę į jų neliečiamumą ir jų privataus gyvenimo apsaugą (nustatydamas principinį draudimą nutraukti moterų nėštumą), motyvuodamas siekiu apginti pradėtą gyvybę. Atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo formuojamą konstitucinę doktriną, Lietuvos įstatymuose įtvirtintą reglamentavimą, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos taikymo praktiką, darytina išvada, kad negimusio kūdikio besąlyginė apsauga negali būti laikoma pakankama ir būtina moters teisės į privataus gyvenimo apsaugą ribojimo sąlyga”, – rašoma išvadoje.

Prasidėjus pavasario sesijai Lietuvos lenkų rinkimų akcijos parlamentarai, “darbietis” Kęstutis Daukšys ir “Drąsos kelio” frakcijos atstovas Algirdas Patackas įregistravo Gyvybės prenatalinėje fazėje įstatymo projektą, kuriuo būtų draudžiama atlikti abortus.

Pagal projektą, nėštumą gydytojas galėtų nutraukti tik tuo atveju, jei nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų. Nutraukti nėštumą esant aukščiau minėtoms sąlygoms būtų leidžiama, jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau kaip 12 savaičių.

Lietuvoje nutraukti nėštumą šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės, be papildomų sąlygų. Kasmet Lietuvoje nėštumą nutraukti ryžtasi apie 10 tūkst. moterų.

Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas įvairuoja nuo 10 iki 18 savaičių.

Šaltinis: http://www.delfi.lt/news/daily/health/teisininkai-siulomas-abortu-draudimas-ribotu-moters-teise-i-privatu-gyvenima.d?id=60986545

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on February 5, 2014 by in Žiniasklaida apie teisę į abortą.
%d bloggers like this: