RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Tikroji gimdymo kaina, arba Kas yra egoizmas?

Tekstas paremtas informacija iš I. Saukienės straipsnio  „Aborto kaina Lietuvoje – 200 Lt, gimdymo – 1000 Lt“.

Lietuvos valstybė oficialiai skatina žmonių prieaugį, nuolatos kalbama apie demografinę krizę. Gimdymas tokiu požiūriu vertinamas tik kaip pozityvi moters atsakomybė ar „pasiaukojimas“. Tokio šalto „valstybiško“ mąstymo plotmėje nėštumo nutraukimas vertintinamas kaip esą itin savanaudiškas ir lengvabūdiškas veiksmas, nesiekiant  „aukotis“ nei dėl vaiko, nei dėl šalies demografinės padėties. Tačiau ar valstybė iš tiesų patvirtina esą kilnius biurokratų siekius realia parama gimdyvėms? Ar tikrai visada gimdymas yra atsakingas moters pasirinkimas? Kaip turėtų būti vertinami gimdymai, kurių pagrindinė priežastis – motinystės išmokos?

2009 m. gimė 36,7 tūkst. kūdikių – 1,6 tūkst. daugiau negu 2008 m. Buvo nutraukti daugiau nei 10 tūkst. nėštumų. Abortas, jei negresia moters ar vaisiaus gyvybei, oficialiai kainuoja nuo 135 iki 211 litų, gimdymas oficialiai yra nemokamas.  Tačiau ar daug moterų iš tiesų gimdo nemokamai?

Bet kuriame internetiniame forume, kur diskutuoja mamos, galima rasti visiškai tikslias kainas, kiek mokėti už gimdymą gydytojui, akušerei, anesteziologui.   Aišku, gydymo įstaigose šių sumų niekas neprašys, bet tokia jau ta nerašyta tvarka, kurią pacientai ir medikai sukūrė per keletą dešimtmečių. Kai kurios forumo dalyvės bando papūsti prieš vėją: esą kodėl reikia mokėti gydytojui už tai, ką jis privalo daryti? Tačiau kita atrėžia: Žinoma, atsidėkoti galima ir kukliau, tačiau iš anksto pinigėlius sumokėti saugiau.

Taigi paprastas gimdymas, anot forumų dalyvių, kainuoja nuo 800, bet geriau nepagailėti 1000 litų, Cezario pjūvis – 1000–2000 litų, dar būtų gražu 200–400 litų įteikti akušerei ir 100–200 litų – anesteziologui. Paprastai moterys gydytojus pasirenka ir dėl gimdymo su jais susitaria iš anksto.

Jei atvykusi į ligoninę gimdyti moteris nėra susitarusi su gydytoju, bet nori pasirinkti kitą nei tas, kuris jai priskirtas, tai jau vadinama papildoma individualia priežiūra ir kainuoja 695 litus. Toks oficialus įkainis.

Už abortą, skirtingai nei už gimdymą, visada susimokama oficialiai. Nėštumo nutraukimas taikant vietinę nejautrą įvertintas 135 litais, su bendra nejautra – 211 litų. Privačiose įstaigose kainos nuo 3 iki 5 kartų didesnės.

Abortas atliekamas nemokamai tik tada, kai nėštumas kelia grėsmę moters sveikatai ir gyvybei arba diagnozuotas nesuderinamas su gyvybe vaisiaus apsigimimas. Moteriai pageidaujant, leidžiama nutraukti nėštumą iki 12 savaičių. Jei pastota anksčiau nei prieš 12 savaičių, nėštumą leidžiama nutraukti, kai jis gresia moters gyvybei ir sveikatai. Pavojingomis moteriai ir vaisiui ligomis laikomi augliai, AIDS, šizofreninės psichozės bei kitos psichikos ligos, cukrinis diabetas bei kitos sunkios endokrininės sistemos ligų formos, išsėtinė sklerozė, kai kurios akių ligos, sunki širdies yda, kraujotakos sistemos ligos, bronchinė astma, dalis virškinimo sistemos ligų.

Štai ir pasirodo dvigubi standartai. Pasirodo, gimdymas de facto kainuoja žymiai brangiau nei abortas. Vadinasi, valstybė deramai nepasirūpina savo piliečių pieaugiu, kurio reikmę įvairūs valdžios atstovai nuolatos deklaruoja. Valstybė nepakankamai motyvuoja valsybinėse įstaigose dirbančius gydytojus, todėl trūkumą neoficialia tvarka padengia pačios gimdyvės.

***

Ginekologė Regina Giliasevičienė teigia, kad dėl ekonominės krizės abortų skaičius Lietuvoje nepadidėjo. Abortų toliau tendencingai mažėja. Gydytoja mano, kad tai dėl vis populiarėjančios kontracepcijos. 2008 m. statistikos duomenimis, Lietuvoje registruoti 14 212 abortai, iš jų 8875 – moters sprendimu, 156 – dėl medicininių priežasčių, 3403 – persileidimai, 623 – negimdiniai nėštumai. 100 gyvų kūdikių teko 28,9 aborto. Palyginkime – 2007 m. registruota 14 976 abortai, 2000 m. – 23 683.

Yra moterų, kurios, besibaigiant motinystės atostogoms, desperatiškai planuoja kitą vaiką – kad išmokos nebūtų nutrauktos. „Vaikas nebėra meilės vaisius ir tai liūdina. <…> Pagaliau vis tiek ateis tokia diena, kai išmokos bus sumažintos ar sutrumpintos atostogos“, – teigė R. Giliasevičienė.

Legalių abortų priešininkai dažnai pasitelkia argumentą esą nėštumas yra nutraukiamas tik dėl banalaus moters noro patogiau gyventi ir esą lengvabūdiškai išvengti atsakomybės. Tačiau ar inkvizitoriams, kurie pasisako už abortų draudimą, neatrodo lengvabūdiška gimdyti, kai pagrindinė priežastis – pratęsta vaiko pašalpa? Moteris tokiu atveju dar ir eikvoja savo sveikatą, o vaikams gresia išgyventi didelį skurdą, kai vis dėlto baigsis išmokos.

Lietuvoje gyventi šiuo metu itin sudėtinga, tai objektyvus fakktas, todėl moterų gimdymai dėl socialinių pašalpų yra tik bendros šalies problemos liudijimas, ir taip darančios moterys neturi būti kaltinamos ar smerkiamos, anaiptol. Jei moterys gimdo „iš reikalo“, taip pat dar nereiškia, kad jų vaikai nelaimingi. Be jokios abejonės, tiek moterys, tiek ir vyrai, turintys vaiko priežiūros atostogas, privalo gauti orią valstybės paramą. Tačiau saugus ir legalus abortas yra teisė ir ji neturi būti siejama su viduramžiška morale, ir gimdymas neturi būti jau savaime laikomas gėriu ar moters pasiaukojimo aktu. Visa yra žymiai sudėtingiau.

Visuomenėje daug problemų ir prieštaravimų, tačiau negalima į juos žvelgti kategoriškai ir vienareikšmiškai, griebtis draudimų, smerkti, pabrėžtinai gailėtis ar moralizuoti. Abortų draudimas šių tikrai nepanaikins. Visuomenėje turi nykti tiek abortus patyrusias moteris smerkianti ir pernelyg jų gailinti nuomonė, tiek turi keistis ir ekonominė situacija, verčianti moteris būti inkubatoriais ne savo noru, o dėl valstybės paramos. Tiek pirma, tiek antra moterų grupė šiuo metu yra pažeidžiama ir nesaugi mūsų visuomenėje.

Parengė Aira Leonidovna

Advertisements

2 comments on “Tikroji gimdymo kaina, arba Kas yra egoizmas?

 1. Laura
  February 14, 2014

  Gimdymas nieko nekainuoja, nefantazuokit. Cia jau zmoniu pasirinkimas, ar jie nori isleisti jusu ivardijama 1000 lt kysiui, ar pasitiketi gydytoju. Pagal straipsnio logika, abortas gali kainuoti lygiai tiek pat ir brangiau, jei moteris yra linkusi taip uzsitikrinti sau sauguma ir prieziura proceduros metu.
  as nemokejau ne lito uz cezario pjuvi.

  • rutazaliojimitingas
   February 18, 2014

   Labai gerai, jei Jums pakako pasitikėjimo. Jūsų atvejis, matyt, yra labiau išimtis nei taisyklė, sprendžiant iš I. Saukienės atlikto tyrimo, į kurį nuorodą pateikėme prie teksto. Be abejo, tikėkimės, tų dvigubų standartų atvejų vis mažės.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on February 12, 2014 by in Žiniasklaida apie teisę į abortą.
%d bloggers like this: