RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Žvaigždės ragina nedrausti abortų: grįžtume – į akmens amžių

delfi.lt

Prieš abortų draudimo įstatymą pasisakantiems žmogaus teisių aktyvistams paramą išreiškė Lietuvos pramogų pasaulio žvaigždės. Žinomi Lietuvos žmonės pritarė, kad toks įstatymas yra nereikalingas ir Lietuvą nublokštų keletą šimtų metų atgal.

Seimo pavasario sesijoje planuojamas svarstyti Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymas abortus leistų tik iškilus rimtam pavojui moters gyvybei ir pastojus po išžaginimo. Auka išžaginimo faktą turėtų įrodyti per 12 savaičių. Pagal įstatymą, pasidariusioms abortus moterims grėstų laisvės atėmimo bausmė iki trejų metų.

Šis įstatymo projektas sukėlė visuomenininkų pasipiktinimą. Siekiant jį sustabdyti, per Tarptautinę moters dieną prie Lietuvos Respublikos Seimo organizuojamas mitingas.

Visuomenininkų iniciatyvą palaikančios garsenybės seimūnus ragina nustoti kištis į privatų moterų gyvenimą ir skatinti lytinį švietimą, kuris padėtų dar labiau sumažinti ir be draudimų Lietuvoje mažėjantį abortų skaičių.

TV laidų vedėja Ugnė Skonsmanaitė

„Reikia dirbti ne su abortų uždraudimu ar neuždraudimu, bet visų pirma su švietimu. Neapgalvoti, neatsakingi lytiniai santykiai dažnai baigiasi abortu. Nesiimu mokyti, kaip ir ką daryti, bet turi būti skatinama savimonė, jaunų žmonių suvokimas“.

Dainininkė Erica Jennings

„Niekam nelinkėčiau atsidurti tokioje situacijoje, tačiau abortai turėtų būti prieinami ir legalūs. Visiškai palaikau moters teisę rinktis, jeigu nėštumo terminas neviršija 12-kos savaičių. Jei abortai būtų uždrausti, galbūt po to moterims bus uždrausta kontracepcija, o po to – ir visiems? Tokiu atveju grįžtume ten, kur pradėjome – į akmens amžių. Moterų teisės ir kūnai turi būti gerbiami ir saugomi“.

Kino režisierius Emilis Vėlyvis

„Siūlau Seimui priimti įstatymą, kuris draustų apskritai svarstyti įstatymus, susijusius su draudimu“.

Aktorius Aistis Mickevičius

„Abortų tema – slidi, sunku vienareikšmiškai atsakyti, bet šiuo atveju draudimai man atrodo labai bloga pozicija. Kiekvienas toks dalykas turi skirtingas, individualias situacijas. Normalios demokratinės šalies pilietis turėtų bet kokiu klausimu turėti pasirinkimo galimybes. Keista, kai valdžia ima kištis į privačią erdvę, bando apibrėžti šeimą, uždrausti abortus. Vietoj to turėtų šviesti, skatinti patiems atsirinkti, apibrėžti tam tikrus niuansus“.

Teatro režisierė Yana Ross

„Viskas čia paprasta. Moters kūnas yra jos pačios. Abortas – tai pasirinkimas, kuris priklauso moteriai, ne politikams. Turėtume galvoti apie abortų prevenciją, o ne draudimą. Šeimos planavimas, švietimas, pasekmių suvokimas ir atsakomybė turėtų būti mūsų bendras tikslas“.

Dainininkė Augustė Vedrickaitė

„Jei atvirai, nesuprantu, ko siekiama šiuo absurdišku įstatymu?! Didinti demografiją? Kad Lietuvos provincijose lakstytų dar daugiau basakojų, išlaikomų valstybės? Pirmiausia reikia šviesti visuomenę. Būtent čia yra didžiulių spragų ir opių žaizdų. Tai tik dar vienas įstatymas, apribojantis žmogaus pasirinkimo laisvę, neabejotinai sulauksiantis visiškai priešingų rezultatų, nei yra tikimasi“.

„Drifteris“, režisierius Norbe Daunoravičius

„Uždraudus abortus ne viena pora būtų nepajėgi išsilaikyt finansiškai, o ir psichologiškai ne viena jų palūžtų, nes dar vakar negalvojo apie vaikelį. Siūloma vaikus atiduoti kitoms šeimoms ar į vaikų globos namus, bet ar ten ir taip ne per daug tokių pamestinukų? O ir vaiko vietoj nenorėčiau būti pamestinukas be tėvų, jau geriau ir nebūčiau matęs pasaulio. Pagal įstatymą, nėštumą nutraukti bus galima tik tada, kai jis kels grėsmę moters sveikatai arba jeigu moteris pastojo po išprievartavimo, tai teks melagingai vaidinti, kad taip ir nutiko“.

Mados dizainerė Milda Čergelytė

„Nematau jokio poreikio aštrinti šią temą, bandant inicijuoti tokius nereikalingus įstatymus, ypatingai kai ši problema Lietuvoje apskritai nėra tokia opi. Juk abortų Lietuvoje vis mažėja, o tie kurie daromi – neabejoju, jog esant rimtai situacijai. Tai priimu kaip įžeidimą moteriškai lyčiai, neva mes negalime priimti racionalių sprendimų. Tikrai tikiu, jog didžioji dalis neplanuotų nėštumų išsprendžiami žmogiškai. Tačiau būna įvairių situacijų, todėl turi išlikti teisė pasirinkti“.

Kūrybininkė, tinklaraštininkė Rimantė Kulvinskytė

„Moterys susilaiko nuo diskusijų šio įstatymo tema, nes jam prieštaraujančios jau savaime tampa paleistuvėmis ir žudikėmis – čia beveik kaip XXI a. raganų medžioklė. Pasakyk, kad moteris pati turi teisę spręsti, ir išgirsi, jog nereikia su bet kuo miegoti, kad embrionas – ne tavo kūno dalis, galiausiai – kad tu pati neturėjai gimti. Trečiasis Niutono dėsnis teigia, kad veiksmas lygus atoveiksmiui. Nemanau, kad kuriai moteriai abortas buvo ir bus paprasčiausias sprendimas ir kiekviena jį priėmusi, kartu prisiima ir pasėkmes. Tiek fizines, tiek psichologines. Papildomų teisėjų ir vertintojų niekam nereikia“.

http://www.delfi.lt/pramogos/zmones/zvaigzdes-ragina-nedrausti-abortu-griztume-i-akmens-amziu.d?id=64193140#ixzz2v4pKVOzq

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on March 5, 2014 by in Žiniasklaida apie teisę į abortą.
%d bloggers like this: