RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Kas jos – moterys, nutraukiančios nėštumą? Ir ne tik.

Šaltinis Aš daktaras, aš žinau. Paskutinio kurso studentės rašiniai apie gyvenimą ir praktiką

 

Medikė paprastai kalba apie nėštumo iki 12 savaitės procesus, apie galimas nėštumo nutraukimo problemas,  apie tai, kada jos tikėtinos, ir apie moteris, kurios nutraukia nėštumą. 

 

Kol vieni kuria planus, kaip čia uždraudus abortus padidinti gimstamumą, o kiti kovoja, kad taip neatsitiktų, kasdien kiekvienoje ligoninėje, kurioje atliekamos nėštumo nutraukimo operacijos, atsigula po kelias moteris, kurios tokiu būdu išvengia nenorimo vaiko. Nežinau ar tai gerai, ar blogai, bet taip yra, o tos moterys labai įvairios, kaip ir priežastys, dėl kurių jos ryžtasi tą nėštumą nutraukti.

***

Visų pirma, iki išsiaiškinant, kas tai per procedūra, trumpai pasakosiu žmogaus (?) raidą nuo užsimezgimo momento. Nėštumo laikas skaičiuojamas nuo paskutinės mėnesinių dienos, taigi, vidutinė moteris, pastojusi prieš 2 savaites medicinoje skaitysis kaip keturias savaites nėščia, nes jos mėnesinės buvo prieš 4 savaites. Praėjus trims savaitėms po nesaugių lytinių santykių jau galima atlikti nėštumo testą ir gauti teigiamą rezultatą, bet galima ir negauti, nes jie nėra absoliutaus patikimumo.

Iki 3-ios savaitės yra gemalo laikotarpis, tada ląstelių makalynė ima po truputį įgauti gyvūnišką pavidalą. 3 savaičių organizmą galima supainioti su veršiuku, beždžionėle ar barsuku. Iki 8-os savaitės yra embriono laikotarpis, per tą laiką susiformuoja visi vidaus organai, bet nepatyrusi akis galėtų supainioti su pingvino embrionu.

20% nėštumų šiuo laikotarpiu nutrūksta savaime*. Tada jis tiesiog nebesivysto ir reikia pašalinti chirurgiškai, arba laukti, kol išsigimdys pats, vaizdas bus panašus kaip labai gausios menstruacijos. Nuo 9-os savaitės yra vaisiaus laikotarpis, jau pradeda veikti vidaus organai, visas likusias savaites jie bręsta ir toliau formuojasi. 12-oas savaičių vaisius yra maždaug 75 mm ilgio, iki šios savaitės galima nutraukti nėštumą. Jei tai nedomina, tai galima bandyti įžiūrėti kokios lyties žmogaus lauksite. Taigi, daugiau ir nebepasakosiu, kas vyksta.

***

Nėštumo nutraukimas, arba abortas, arba interupcija, arba išvalymas gali būti atliekamas keliais metodais. Iki 6 savaites procedūra yra paprastesnė, greitesnė, pigesnė ir, rašo, net neskausminga, na, bent jau anestezijos nebūna (todėl ir pigesnė). Tai ir yra tas vadinamasis valymas: vaisius mažu siurbliuku, net neplečiant gimdos kaklelio, yra išsiurbiamas iš gimdos. Ir viskas, galima eiti namo. Procedūrą galima atlikti poliklinikoje.

Nuo 7-os sav. vaisius jau per didelis, kad būtų galima neplėsti gimdos kaklelio, todėl reikia gultis į ligoninę, gauti narkozę, o kaklelis plečiamas priklausomai nuo nėštumo savaitės. Čia vėl galimas išsiurbimas, o galimas išgramdymas tokiu įrankiu, vadinamu abortcangu (net nežinau, kaip jis iš tiesų vadinamas ir kaip reikia rašyti, jis panašus į kažką tarp kiuretės ir replikių). Šiaip jau, teoriškai, nėštumo nutraukimas neturi jokių pasekmių. Kai kuriais atvejais, psichologiškai moteriai geriau jau nutraukti nėštumą nei gimdyti. Žiūrint ne psichologiškai yra visi kiti geresni už vaiką dalykai, dėl kurių ji tam ryžtasi.

Taigi, vaisingumas po aborto nesutrinka. Tada kaip čia išeina, kad visokios davatkos gąsdina, kad, jei pasidarysi abortą, daugiau niekada neturėsi vaikų. Kadangi medicinoje šimto procentų niekada nebūna, tai ir komplikacijų gali pasitaikyti. Viskas yra dėl trijų dalykų:
1) moters anatomijos, imuninės funkcijos ir kitų ypatybių,
2) ginekologo patyrimo,

3) nenumatytų netikėtumų, nes, kad ir kaip būtų, procedūra daroma truputį akluoju būdu. (Bet vis tiek iš šono tai atrodo visiškai nekaltai, palyginti su krūtų mažinimo operacija.)

***

Pagrindinės komplikacijos gali būti vaisiaus likučiai ir infekcijos su uždegimais. Uždegimas irgi gali prasidėti dėl vaisiaus likučių. Jei tų likučių pasitaiko, procedūrą reikia kartoti ir juos pašalinti, tada vėl viskas būna gerai. Normaliose įstaigose, t. y. turbūt visose sveikatos priežiūros įstaigose, yra pakankamai laikomasi sterilumo, kad infekcijos, užkrėtimo, būtų išvengta, nors, deja, visko gali pasitaikyti. Pačiu blogiausiu atveju, t. y. nevartojant antibiotikų arba jei jie neveiksmingi, vidiniuose lytiniuose organuose atsiranda sutinimas, išveša jungiamasis audinys, atsiranda sąaugos ir tada kiaušialąstė nebegali pasiekti gimdos, o tai reiškia, kad ir nėštumas tampa neįmanomas.

Jei nepašalinami vaisiaus likučiai, mechanizmas panašus, tik tas svetimkūnis, prieš kurį organizmas taip sureaguoja, yra ne bakterijos. Dėl suprantamų priežasčių komplikacijos yra dažnesnės po kriminalinių abortų. Tai tokie nėštumo nutraukimai, kuriuos atlieka Kazytė savo konspiracinio buto virtuvėje spiritu nuvalytais tam nepritaikytais įrankiais. Kazytė negali tinkamai išplėsti gimdos kaklelio, tinkamai nuskausminti ir tinkamai pašalinti visko, kas yra gimdoje, kadangi moteriai skauda, tai ten viskas spazmuoja ir tikėtinos vaisiaus liekanos gimdoje.

Be to, kadangi Kazytė nepakankamai ilgai spirite laikė įrankius ir šiaip juos ne spiritu valyti reikia, nes to neužtenka, tai mergelai užneša infekciją. O dar jeigu Kazytės patyrimas toks šiaip sau, tai mergelai praduria gimdą – taip irgi būna. Galiausiai pas Kazytę ėjusi mergina ne tak kad lieka nevaisinga, ji nelabai lieka gyva. Kriminaliniai abortai pasaulyje išlieka reikšminga moterų mirties priežastimi.

Normaliose šalyse, t. y. tose, kurios abortų nedraudžia, o randa kitų būdų vaisingumui kontroliuoti, kriminalinių abortų (beveik) nebūna. O ir kam, su gydytojo siuntimu galima pasidaryti už 200–300 litų, o iki 6-os savaitės tai tiek ir be siuntimo, priklauso nuo pasirinktos įstaigos. Visai sukrapštoma suma. (Šiaip ar taip, pigiau, nei auginti vaiką, o tai kai kurioms yra stiprus argumentas.)

***

Aš nei pateisinu, nei smerkiu, nei skatinu, nei bandau sulaikyti nuo abortų. Gal dėl to, kad nuo gana ankstyvo amžiaus teko apie tai skaityti iš įvairių pusių, o dabar dar ir matyti tas moteris, kurios tai pasirenka. Bet kuriuo atveju, kaip jautresni asmenys pasakytų nužudyti savo vaiką nėra lengvas sprendimas ir nereikia iš karto pasmerkti tai pasirenkančių moterų. Jos pasirenka tai, kas yra joms tuo metu geriausia.

Moterys, kurias mačiau, yra labai įvairios. Tai dar moksleivės, tai jau vaikų turinčios moterys, tai merginos be vyro, tai jau kelis kartus abortą pasidariusios dar negimdžiusios moterys, tai tos, kurios neišgalės užauginti ir elementariai išmaitinti vaiko, tai tos, kurios tiesiog nenori vaikų. Tai tos, kurios pastojo visiškai netyčia, per tą vienintelę nesaugią aistros akimirką, tos, kurioms nesuveikė kito ryto tabletė, arba tos, kurios apsiskaičiavo kalendoriniu metodu vengdamos vaikų. Tai moterys, kurios bijo, kad vaikas dėl jų gyvenimo būdo gali gimti nesveikas, nes gi pastojo netyčia, o po to  vartojo vaistus, alkoholį, rūkė, nesveikai maitinosi, t. y. negavo pakankamai folio rūgšties ir panašiai.

Labai lengva būtų nuteisti tas moteris ir pavadinti jas beširdėmis, šiukšlėmis ar pasileidėlėmis. Ligoninėje, kur dabar turime internatūrą, prieš [nėštumo] nutraukimą moterys turi pasirinkti, kodėl nutraukia nėštumą. Variantai būna tokie: nenori vaikų, neturi vyro, neturi būsto, nepatenkinamos ekonominės sąlygos, nėra vietų vaikų darželyje** ir kt.

Kai ateis laikas, jos pagimdys. Arba jau pagimdė. Dabar jos neišleidžia į pasaulį nemylimo vaiko, neaprūpinto vaiko. Ir tai gerai, kad negims vaikas, kuris negaus tėvų dėmesio ir meilės. Kad negims motinos gyvenimo būdo pažeistas vaikas. Kad negims vaikas iš prievartos.

Renkant anamezę kituose skyriuose iš moterų, sergančių pačiomis įvairiausiomis ligomis, galima sužinoti, kad jos irgi buvo pasidariusios valymus. Paprastai tos moterys būna pagimdžiusios po vaiką, du ar daugiau. Ir nutraukimų irgi turėjusios įvairiai. Tokių moterų daug. Ir, vėlgi, jos labai įvairios. Bet beveik visos, kai atėjo laikas ir noras, atliko tą savo biologinę funkciją, kurios taip iš jų tikisi visuomenė ir kažkoks giluminis gamtos šauksmas. Smarkiai abejoju, ar atsirastų moterų, kurios darosi abortą, nes šiaip neturi ką veikti. Jos ryžtasi atsisakyti nėštumo, nes tai šiuo metu yra geriausia tiek joms, tiek vyrui, tiek vaikui.

Be abejonės būtų geriau, jei to nėštumo būtų išvengta kitais būdais, pavyzdžiui, naudojant hormoninę kontracepciją, patogiausią, bene patikimiausią ir saugų būdą. Bet taip ne visada išeina. Geriausia yra ne teisti ir smerkti, o paguosti ir nuraminti, kai reikia. Bet iki tol šviesti, mokyti, pažindinti su tuo, kas ir kaip.

 

P. S. Pasaulyje yra dar vienas – medikamentinis – nėštumo nutraukimo būdas. Jis taikomas iki 7-os savaitės, vėliau efektyvumas gerokai mažėja. Nepageidaujamų reakcijų gerokai mažiau, jis gerokai saugesnis ir švelnesnis, sukeliantis mažiau diskomforto, tačiau dėl Bažnyčios pasipriešinimo Lietuvoje neregistruotas.

* Jei 20% atrodo daug, tai 50% nėštumų nutrūksta iki 2 savaites. Ir dauguma moterų net nesužino, kad buvo nėščios, apvaisinta kiaušialąstė niekur nesiimplantuoja ir niekas neįvyksta. Normaliu laiku arba truputį anksčiau pasirodo menstruacijos ir galima bandyti iš naujo.

** Kiek moterų nutraukia nėštumą dėl vietų darželyje trūkumo, nemačiau, kad kas žymėtų. Klaipėdoje gal tokios problemos nėra. Vilniuje siūlyčiau surengti socialinę akciją: rekomenduočiau planuojančioms nėštumo nutraukimą moterims masiškai išsakyti šitą argumentą. Ir dar pasiskelbti kokiame naujienų portale: „Mes pasidarėme abortą, nes nėra vietų vaikų darželiuose“.

Nuoroda http://emilija.popo.lt/2014/03/14/moterys-kurios-nutraukia-nestumus/#sthash.tQpHgbgo.dpuf
Iliustracija paimta iš http://www.onehealthphysio.com.au/our-team/
Tekstas truputį paredaguotas

Informatyvus interviu su kita medike: https://priesabortudraudima.wordpress.com/2014/03/26/nestumo-nutraukimas-be-mitu-ir-uzuolanku/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on April 11, 2014 by in Žiniasklaida apie teisę į abortą.
%d bloggers like this: