RŪTA ŽALIOJI: apie abortų draudimą ir jo pasekmes

Žalioji rūta (Ruta graveolens) laikoma pavojinga nėščioms moterims, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus ir gali sukelti persileidimą. Rūtos įvaizdį lietuvių liaudies dainose esame įpratę interpretuoti kaip skaistybės simbolį, bet šis augalas turėjo visai kitą reikšmę. Rūtų antpilai vartoti kaip priemonė abortui.

Lenkijos medikai – fanatizmo spąstuose

Šaltinis lrytas.lt

Nors daugelis Lenkijos gyventojų katalikai, visuomenę pribloškė pranešimai apie religingų medikų siekius darbe vadovautis ne Hipokrato priesaika, bet Bažnyčios nurodymais, rašo „Lietuvos rytas“.

Ginčų audrą sukėlė žinia, kad jau 3 tūkst. gydytojų ir medicinos studentų pasirašė Tikėjimo deklaraciją, kurioje svarbiausia – ištikimybė religiniams įsitikinimams.

Toks faktas paaiškėjo per praėjusį savaitgalį įvykusį kasmetį medikų maldininkų susitikimą Čenstakavos mieste.

Į iškilmingas pamaldas susirinkusiems žmonėms džiugiai pristatyta Tikėjimo deklaracija, o vyskupai ėmė raginti prie jos prisijungti visus gydytojus.

Lenkiškas internetas sukilo

Deklaracijoje medikai įsipareigoja darbe vadovautis tikėjimo tiesomis, nes Dievo žodis esąs aukščiau už žmonių įstatymus.

Gydytojai bei vaistininkai deklaracijoje pasižada nedaryti abortų, nerašyti receptų ir neprekiauti kontraceptinėms priemonėms, taip pat – nedalyvauti dirbtinio apvaisinimo procedūrose.

Be to, religingi medikai įsipareigoja lytinio gyvenimo klausimais konsultuoti tik susituokusius pacientus.

Mat pagal deklaraciją lyties organus giminės pratęsimo tikslais gali naudoti tik santuokos sakramentu susietos poros.

Pastarasis reikalavimas labai papiktino internautus. Jie priminė, kad dėl skaistumo prisiekiantys kunigai neretai patys turi meilužes, augina vaikus, lanko viešnamius, tvirkina mažamečius.

Deklaracijai įsipareigojančiais medikais pasipiktinę lenkai klausia: negi išsiskyrę ar be santuokos porose gyvenantys tautiečiai nuo šiol bus gydymo įstaigose diskriminuojami.

Premjeras kol kas tyli

Nereliginga medikė Agata Diduszko-Zyglewska Tikėjimo deklaraciją pavadino fanatizmo priesaika, kuri gydytojams neleis deramai atlikti savo darbo.

Anot šios medikės, Sveikatos apsaugos ministerija turėtų uždrausti deklaraciją, nes ji prieštarauja šalies įstatymams ir medicinos mokslų absolventų duodamai priesaikai.

A.Diduszko-Zyglewska priminė, kad studentai, baigdami medicinos studijas, duoda oficialią priesaiką, kurioje įsipareigoja visus pacientus gydyti vienodai, nepriklausimai nuo jų „rasės, religijos, tautybės, politinių pažiūrų bei turtinių skirtumų“.

Opozicinė partija „Tavo judėjimas“ pareiškė, kad Lenkija yra pasaulietinė valstybė, o Vyriausybė privalo reaguoti į Bažnyčios siekius primesti religijos viršenybę prieš įstatymus.

Premjeras Donaldas Tuskas kol kas nekomentuoja kilusių ginčų. Užtat didelės kritikos sulaukė Gydytojų sąjungos pirmininkas Maciejus Hamankiewiczius, pareiškęs, kad deklaracijoje nemato nieko bloga, nes konstitucija garantuoja tikėjimo laisvę.

Tikėjimo deklaracijos iniciatorė yra ilgametė lenkų popiežiaus Jono Pauliaus II bičiulė, medikė Wanda Poltawska.

Nori žinoti, kas slaugys

Įdomu tai, kad internete paviešinus deklaraciją pasirašiusių medikų pavardes paaiškėjo, kad kai kurie jų kasdieniame gyvenime nesilaiko Bažnyčios nurodymų.

Internautai atskleidė, kad vieni gydytojai buvo išmesti iš darbo dėl kyšininkavimo, kiti lankosi pas meilužes ar yra išsiskyrę, treti, kaip įtariama, slepia neteisėtas pajamas.

Savo laiškuose žiniasklaidai lenkai reikalauja, kad ant medikų kabinetų durų būtų rašoma, kuris gydytojas vadovaujasi religinėmis nuostatomis, o kuris – Hipokrato priesaika. Pacientai privalo žinoti, ko tikėtis.

Be to, siūloma, kad ligonių kasos nutrauktų sutartis su tais medikais, kurie nenori vadovautis gydytojo priesaika, o už Tikėjimo deklaracijai ištikimų studentų mokslus mokėtų Bažnyčia – nebe valstybė.

Apžvalgininkai spėja, kad populiarėjant Tikėjimo deklaracijai Lenkijai gali tekti mokėti vis daugiau kompensacijų už pralaimėtas bylas Europos žmogaus teisių teisme.

Varšuva jau ne kartą pralaimėjo bylas dėl to, kad religingi gydytojai neatliko privalomų procedūrų.

http://www.lrytas.lt/pasaulis/ivykiai/lenkijos-medikai-fanatizmo-spastuose.htm#.U4hbYDzku90.facebook

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on May 30, 2014 by in Žiniasklaida apie teisę į abortą.
%d bloggers like this: